- Historia powstania
- Biografia św. Weroniki
- Formularz i liturgia słowa Mszy o św. Weronice Giuliani
- Modlitwa za wstawiennictwem św. Weroniki Giuliani
- Litania do św. Weroniki Giuliani
- Katecheza papieża Benedykta XVI o św. Weronice Giuliani
- Pieśni ku czci św. Weroniki
- Wizerunki św. Weroniki Giuliani
- Youtube - św. Weronika Giuliani
- Statut sanktuarium
Statut sanktuarium
STATUT SANKTUARIUM
ŚWIĘTEJ WERONIKI GIULIANI
W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM
A. ZASADY OGÓLNE
- Sanktuarium Świętej Weroniki Giuliani w Gorzowie Wielkopolskim, jest sanktuarium diecezjalnym erygowanym na mocy kan. 1230 i 1232 Kodeksu Prawa Kanonicznego, w dniu 15 września 2007 roku przez Biskupa Zielonogórsko – Gorzowskiego Adama Dyczkowskiego.
- Sanktuarium w swojej działalności kieruje się kan. 1233 i 1234 Kodeksu Prawa Kanonicznego, statutami Polskiego Synodu Plenarnego (1991-1999), zasadami i wskazaniami podanymi w Dyrektorium o Pobożności Ludowej i Liturgii Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, z dnia 17 grudnia 2001 roku (nry 208-212; 226-247 i 261-278) oraz postanowieniami niniejszego statutu.
- Sanktuarium jest miejscem kultu relikwii Świętej Weroniki Giuliani, dziewicy.
- Sanktuarium obejmuje kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wielkopolskim,
- Szczególnym miejscem kultu jest kaplica, w której znajdują się relikwie – cząstka serca - Świętej Weroniki Giuliani. Na placu przed kościołem ustawiona jest jej figura.
- Kustoszem sanktuarium jest Rektor Bractwa Męki Pańskiej istniejącego w parafii, którego na czas określony powołuje miejscowy ordynariusz.
- Nad prawidłowym funkcjonowaniem sanktuarium czuwa dziekan dekanatu pw. Świętej Trójcy w Gorzowie Wielkopolskim. Wraz z kustoszem sanktuarium są oni odpowiedzialni za zorganizowanie większych uroczystości oraz zapewnienie wtedy posługi duszpasterskiej w sanktuarium. Do posługi w sanktuarium ordynariusz miejsca może wezwać prezbiterów z pozostałych dekanatów gorzowskich.
B. CELEBRACJE
- Kustosz sanktuarium jest odpowiedzialny za to, aby sprawowana liturgia była przykładna w swym wykonaniu i stale się rozwijała. Liturgia ma być sprawowana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Kustosz winien dołożyć starań, aby wierni przybywający do sanktuarium z różnych stron wracali umocnieni duchowo i zbudowani sprawowaną tam liturgią.
- Sprawowanie Eucharystii jest szczytem i centrum całej posługi pastoralnej w sanktuarium. „Mszą własną” sanktuarium jest o „Msza o Świętej Weronice Giuliani, dziewicy” zamieszczona w Mszale Franciszkańskim [Wrocław 1998] jako wspomnienie obowiązkowe w dniu 10 lipca.
W doborze tekstów mszalnych o świętej Weronice Giuliani w sanktuarium należy stosować następujące zasady:
- Jeżeli Msza święta sprawowana jest dla samych tylko pielgrzymów bez udziału parafian, lub sprawuje ją kapłan – pątnik z udziałem jednego tylko wiernego, formularza „Mszy własnej” należy używać nawet wtedy, gdy wypada wspomnienie obowiązkowe oraz w dni powszednie Adwentu do 16 grudnia włącznie, Okresu Narodzenia Pańskiego i Okresu Wielkanocnego po Oktawie Wielkanocy. W tym wypadku można wziąć zestaw czytań własnych lub odpowiednie czytania z tekstów wspólnych o dziewicach albo o świętych zawartych w Lekcjonarzu mszalnym, tom VI. Czytania w Mszach o Świętych. W Mszach z udziałem ludu należy głosić homilię.
- O ile względy duszpasterskie za tym przemawiają, w zwykłe dni powszednie, nawet jeśli w Eucharystii uczestniczą sami tylko parafianie, można brać formularz „Mszy własnej”. W tym wypadku należy brać czytania z dnia.
- Kustosz sanktuarium w porozumieniu z proboszczem - jeśli nim nie jest, i prezbiterem przybywającym z grupą pielgrzymów zapewni pątnikom możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. W przypadku napływu znacznej liczby pątników kustosz sanktuarium przez proboszcza prosi o posługę innych prezbiterów.
- Wszyscy spowiednicy w sanktuarium są upoważnieni do zwalniania z ekskomuniki latae sententiae zaciągniętej w wyniku dokonanego przerwania ciąży (kan. 1398).
- Wierni przybywający do sanktuarium w zorganizowanej pielgrzymce mogą zyskać za nawiedzenie sanktuarium odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, (spowiedź, Komunia sakramentalna, wyzbycie się przywiązania do wszelkiego grzechu, modlitwa w intencjach Ojca Świętego oraz odmówienie w sanktuarium Wierzę i Ojcze nasz). Wierni pielgrzymujący indywidualnie mogą taki odpust uzyskać raz do roku w dowolnym wybranym przez siebie dniu, a także 9 lipca w uroczystość Świętej Weroniki Giuliani i 15 września w rocznicę ustanowienia sanktuarium Świętej Weroniki Giuliani w Gorzowie Wielkopolskim. O możliwości i warunkach zyskania odpustu należy informować wiernych przybywających do sanktuarium oraz zamieścić odpowiednią informację w gablocie z ogłoszeniami.
- Jeśli do sanktuarium pielgrzymują chorzy prosząc o uzdrowienie należy im udzielać sakramentu namaszczenia zgodnie z przepisami zawartymi w Rytuale Rzymskim „Sakramenty Chorych. Obrzędy i Duszpasterstwo”.
- Zaleca się, aby w sanktuarium celebrować Liturgię Godzin ku czci Świętej Weroniki Giuliani, zwłaszcza Jutrznię i Nieszpory, włączając ją w program pielgrzymek. Należy umożliwić wiernym uczestnictwo w modlitwie poprzez przygotowanie tekstów oficjum.
- W sanktuarium należy rozwijać i popierać kult Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, ponieważ kościół parafialny został wzniesiony pod tym tytułem. Uroczystość patronalną ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski należy obchodzić w dniu 3 maja.
- W sanktuarium należy obchodzić:
- uroczystość Świętej Weroniki Giuliani w dniu 9 lipca – dzień śmierci;
- uroczystość Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w dniu 15 września – rocznica ustanowienia sanktuarium Świętej Weroniki Giuliani w Gorzowie Wielkopolskim.
- Szczególnymi dniami czci Świętej Weroniki Giuliani w sanktuarium gorzowskim są także: 5 kwietnia – otrzymanie stygmatów; 26 maja – kanonizacja; trzeci piątek miesiąca – Msza święta z homilią i ucałowaniem relikwii w kaplicy Świętej Weroniki Giuliani; ostatnia sobota miesiąca - Msza święta z udziałem chorych, z homilią i ucałowaniem relikwii w kaplicy Świętej Weroniki Giuliani.
- Należy otaczać czcią relikwie Świętej Wroniki Giuliani, pielęgnować nabożeństwa ku jej czci takie jak: Litania do Świętej Weroniki Giuliani, Nowenna do Świętej Weroniki Giuliani, Różaniec z rozważaniami z Dziennika Świętej Weroniki Giuliani i inne modlitwy.
- Ze względu na mistyczne zjednoczenie Świętej Weroniki Giuliani z Chrystusem Cierpiącym, w sanktuarium odprawia się nabożeństwo Drogi Krzyżowej w każdy drugi, czwarty i piąty piątek miesiąca i nabożeństwo Gorzkich Żali w każdy trzeci piątek miesiąca po Mszy świętej.
C. EWANGELIZACJA
- W głoszeniu prawd ewangelizacyjnych należy zawsze korzystać z Pisma Świętego i nauczania Kościoła.
- W sanktuarium bogato zastawiony stół słowa Bożego i piękno celebracji liturgicznej mają przenikać wszystkie formy przepowiadania, począwszy od przedstawienia życia Świętej Weroniki Giuliani poprzez homilie i nabożeństwa („stoję jako brama, aby nikt nie został potępiony”).
- Przy sanktuarium należy umożliwić wiernym dostęp do literatury religijnej i pamiątek, a zwłaszcza w zakresie popularyzacji orędzia Świętej Weroniki Giuliani.
D. MIŁOŚĆ MIŁOSIERNA
- Przy sanktuarium powstało Dzieło Pomocy Rodzinom Bezrobotnym, którego celem jest świadczenie miłości miłosiernej przez członków Bractwa Męki Pańskiej kierującego się statutem zatwierdzonym przez biskupa diecezjalnego.
- Miłość miłosierną należy także praktykować w sanktuarium poprzez udzielanie gościny pielgrzymom, zwłaszcza najbiedniejszym i stwarzanie im, w miarę możliwości, warunków do chwil godziwego odpoczynku.
- Dla pielgrzymów chorych, starszych i niepełnosprawnych należy w sanktuarium zarezerwować dobre miejsca, a także organizować dla nich we współpracy z członkami Bractwa Męki Pańskiej odpowiednią opiekę.
E. DOKUMENTACJA I ŚRODKI MATERIALNE
- Kustosz sanktuarium jest odpowiedzialny za prowadzenie księgi dokumentacji, w której zapisuje informacje o znaczących wydarzeniach w sanktuarium. W tej księdze należy też zapisywać relacje o nadzwyczajnych łaskach, które otrzymują wierni za pośrednictwem świętej Weroniki Giuliani. Łaski o wyjątkowym charakterze mają być odpowiednio udokumentowane.
- W sanktuarium należy prowadzić rejestr grup pielgrzymkowych, zapisując datę pielgrzymki, parafię lub charakter wspólnoty pątników, ewentualnie wspólną intencję pielgrzymów oraz imiona i nazwiska prezbiterów przybywających z pielgrzymami.
- W sanktuarium należy umożliwić pielgrzymom składanie na piśmie podziękowań i próśb zanoszonych przez wstawiennictwo świętej Weroniki Giuliani. Kustosz sanktuarium zadba, aby zostały one odnotowane w specjalnej księdze przechowywanej w sanktuarium.
- Kustosz sanktuarium jest odpowiedzialny za gromadzenie i odpowiednie przechowywanie różnego rodzaju darów wotywnych składanych jako wyraz pobożności pielgrzymów. Dokumenty pobożności mają tworzyć historię rozdawnictwa łask w sanktuarium oraz pobudzać wyobraźnie wiernych do głębszych przeżyć religijnych.
- Proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wlkp. dysponuje środkami materialnymi z ofiar składanych przez pątników oraz dotacji uzyskanych od osób prawnych zgodnie z postanowieniami statutu. Podczas Mszy świętych odprawianych z okazji pielgrzymek zbiera się ofiary na potrzeby sanktuarium.
Gorzów Wielkopolski, dnia 9 lipca 2008 roku.